urlop wychowawczy, wychowawczy a praca, prawo do urlopu
A A A

Gazeta Podatkowa nr 36 (1702) z dnia 4.05.2020

Urlop rodzicielski i wychowawczy w świadectwie pracy

Pracownica zatrudniona w firmie od 2018 r. w czasie zatrudnienia wykorzystała cały urlop rodzicielski na jedno dziecko oraz kilka miesięcy urlopu wychowawczego, również na to dziecko. Jej umowa niedługo rozwiąże się z upływem terminu, na który została zawarta. Dziecko nie ma jeszcze ukończonych 2 lat. Jak wykorzystanie tych urlopów wykazać w świadectwie pracy?

Treść świadectwa pracy określa art. 97 K.p. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.). Natomiast szczegółowe zasady jego sporządzania reguluje rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1289 ze zm.). W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych, wskazane w § 2 powołanego rozporządzenia. Dokument ten sporządza się zgodnie z wyjaśnieniem co do sposobu wypełniania świadectwa pracy, zamieszczonym pod wzorem świadectwa.

Jeżeli chodzi o urlop rodzicielski, to pracodawca ma obowiązek wykazania go w świadectwie pracy w ust. 6 pkt 4 tylko wtedy, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby korzystać z takiego urlopu w kolejnym stosunku pracy. W przypadku gdy pracownik wykorzystywał więcej niż jeden urlop rodzicielski, pracodawca ma obowiązek wskazać odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci, podając imię i nazwisko dziecka. Urlop rodzicielski wykazuje się podając podstawę prawną jego udzielenia, wymiar i liczbę części urlopu, w tym urlop rodzicielski wykorzystany na podstawie art. 1821c § 3 K.p. i liczbę jego części. Ten ostatni przepis dotyczy urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni udzielonego w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego albo po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu.

Natomiast urlop wychowawczy należy wykazać w ust. 6 w pkt 5 świadectwa pracy, podając podstawę prawną jego udzielenia, wymiar i liczbę udzielonych części tego urlopu. W razie gdy pracownik wykorzystał więcej niż jeden urlop wychowawczy, w świadectwie wskazuje się odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci wraz z imieniem i nazwiskiem dziecka. Trzeba dodać, że urlop wychowawczy przypadający przed 1 stycznia 1999 r. był okresem nieskładkowym. Jeżeli więc w okresie zatrudnienia pracownica wykorzystywała urlop wychowawczy przed tą datą, to należy go dodatkowo wykazać w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy jako okres nieskładkowy. Od 1 stycznia 1999 r. okres korzystania z tego rodzaju urlopu jest traktowany jako okres składkowy, stąd nie wykazuje się go w tym ustępie i punkcie.

Przykładowy fragment świadectwa pracy dotyczący wykorzystania urlopów rodzicielskiego i wychowawczego
Urlop rodzicielski i wychowawczy w świadectwie pracy

www.UrlopyWychowawcze.pl:

 Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź!
www.UrlopyPracownicze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.