Gazeta Podatkowa nr 12 (2095) z dnia 8.02.2024
Zawieszenie działalności nie uprawnia do zwolnienia pracownicy na urlopie wychowawczym
Firma nie przynosi zysków. Jedyna pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Zastanawiam się nad zawieszeniem działalności. Nie chcę jej na razie likwidować. Czy w związku z tym powinnam zwolnić pracownicę na urlopie wychowawczym? Czy jest to dopuszczalne? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1472706)
Czytelniczka jako pracodawca nie ma zasadniczo możliwości zwolnienia pracownicy, która przebywa na urlopie wychowawczym. Taka możliwość zachodzi jedynie w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji przez pracodawcę. Możliwe jest to też w razie zwolnienia dyscyplinarnego danej osoby. Natomiast fakt dokonania zgłoszenia w zakresie zawieszenia firmy w CEIDG nie daje podstaw do takiego działania.
Wnioskuję, z przedstawionego stanu faktycznego, że chęć zwolnienia pracownicy wynika z faktu, że z instytucji zawieszenia skorzystać może przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Jednakże ustawodawca przewidział wyjątki od tej reguły. Zawieszenia w CEIDG może też dokonać przedsiębiorca zatrudniający pracowników, ale wyłącznie przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym, urlopie opiekuńczym lub urlopie rodzicielskim, niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Tak wynika z art. 22 ust. 2 Prawa przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221 ze zm.).
Co ważne, jeżeli zawieszenie firmy zostanie dokonane na okres dłuższy niż urlop wychowawczy pracownicy, to w czasie po zakończeniu urlopu będzie przysługiwać jej prawo do wynagrodzenia jak za przestój, określonego przepisami prawa pracy. Pracodawca będzie musiał je wypłacać do zakończenia okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Wynagrodzenie przestojowe to wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. Tak stanowi art. 81 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465). W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie jest to kwota 4.242 zł. Szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za przestój został uregulowany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 927).
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|