Gazeta Podatkowa nr 20 (2103) z dnia 7.03.2024
Wcześniejsza rezygnacja przez pracownicę z urlopu wychowawczego
Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie złożonego wniosku, do końca 2024 r. miała przebywać na urlopie wychowawczym. Obecnie złożyła do pracodawcy rezygnację z tego urlopu. Czy pracodawca jest związany wnioskiem pracownicy? Jeżeli tak, to w jakim terminie i na jakich warunkach należy ją dopuścić do pracy?
Pracownica ma prawo zrezygnować z urlopu wychowawczego w terminach określonych w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobligowany uwzględnić wniosek pracownicy.
Urlop wychowawczy jest zwolnieniem od pracy udzielanym na wniosek pracownika będącego rodzicem lub opiekunem małego dziecka w celu sprawowania nad nim osobistej opieki. Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy, przy czym każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne i niepodlegające przeniesieniu na drugiego z rodziców (opiekunów) prawo do jednego miesiąca tego urlopu (art. 186 § 4 K.p.).
Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
- w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
- po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy (art. 1863 K.p.).
Natomiast, jeżeli jeszcze nie rozpoczął urlopu wychowawczego, wniosek o jego udzielenie może wycofać nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, poprzez złożenie w postaci papierowej lub elektronicznej oświadczenia w tej sprawie (art. 186 § 7 K.p.).
Przepis art. 1863 K.p. nie przewiduje żadnych innych wymogów formalnych do wcześniejszej rezygnacji z urlopu wychowawczego. Oznacza to, że wniosek pracownika w sprawie rezygnacji z urlopu wychowawczego jest wiążący dla pracodawcy. Jednakże nie musi on wyrazić zgody na termin powrotu pracownika do pracy wskazany we wniosku. Natomiast jest obowiązany dopuścić pracownika do pracy maksymalnie po 30 dniach od wcześniejszego zawiadomienia o tym powrocie przez zatrudnionego pracownika.
Zatem to pracodawca decyduje, czy w przypadku wcześniejszej rezygnacji z urlopu wychowawczego pracownik może wrócić do pracy nawet z dnia na dzień czy później, maksymalnie po upływie 30 dni od zawiadomienia pracodawcy.
Warto przypomnieć, że po rezygnacji z urlopu wychowawczego pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe - na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu na warunkach nie mniej korzystnych od tych, które obowiązywałyby, gdyby pracownik nie korzystał z urlopu (art. 1864 K.p.).
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|