urlop wychowawczy, wychowawczy a praca, prawo do urlopu
A A A

Gazeta Podatkowa nr 3 (1253) z dnia 11.01.2016

Wymiar urlopu wychowawczego

Pracownica od 33 miesięcy przebywa na urlopie wychowawczym. Gdy zaczęła korzystać z tego urlopu, wymiar wychowawczego wynosił 3 lata. Po zmianie przepisów w 2013 r., gdy oboje rodzice wychowują dziecko, a tylko jedno korzysta z wychowawczego, urlop ten może wynieść maksymalnie 35 miesięcy. Czy pracownica ma prawo do 35, czy 36 miesięcy wychowawczego (ojciec dziecka nie przejmie miesiąca urlopu)?

Pracownica ma prawo do 36 miesięcy urlopu wychowawczego, jeżeli z uprawnienia tego korzysta na podstawie wniosku złożonego o 3-letni urlop przed zmianą przepisów, która nastąpiła 1 października 2013 r. W przypadku złożenia wniosku już po zmianie przepisów przysługuje jej 35-miesięczny urlop wychowawczy.

Wymiar urlopu wychowawczego na dane dziecko nie może przekroczyć 36 miesięcy (art. 186 § 1 K.p.). Przy czym każdemu z rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca tego urlopu odrębnie. Z tego względu, w przypadku korzystania z urlopu wychowawczego tylko przez jednego z rodziców, urlop ten może trwać maksymalnie 35 miesięcy.

Nowelizacja z 2013 r. nie przewidywała przepisów przejściowych odnośnie wymiaru urlopu wychowawczego dla osób korzystających z tego urlopu w dniu zmiany przepisów. W kwestii tej wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie przesłanym do Wydawnictwa w dniu 25 października 2013 r. uznając, że: "(...) przepisy powołanej wyżej ustawy nowelizującej Kodeks pracy nie przewidują reguł intertemporalnych, które dotyczyłyby maksymalnego wymiaru (długości) urlopu wychowawczego, co skutkuje bezpośrednim działaniem w tym zakresie nowego prawa w odniesieniu do urlopów udzielanych w całości lub w części począwszy od dnia 1 października 2013 r. (...)".

Zatem wymiar urlopu wychowawczego udzielonego w całości przed wejściem w życie nowych przepisów nie zmienia się, natomiast udzielanego w częściach lub w całości po zmianie przepisów obowiązuje na nowych zasadach.

www.UrlopyWychowawcze.pl:

 Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź!
www.UrlopyPracownicze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.