urlop wychowawczy, wychowawczy a praca, prawo do urlopu
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (455) z dnia 1.03.2018

Podjęcie pracy zarobkowej w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego

Pracodawca chciałby zobowiązać pracowników przebywających na urlopach wychowawczych do przekazywania mu informacji o podejmowanej w tym okresie pracy, poprzez podanie jej miejsca, podstawy zatrudnienia, wymiaru oraz rozkładu czasu pracy. Stosowny zapis umieścił w regulaminie pracy. Czy jest to dopuszczalne?

Pracodawca nie ma prawa zobowiązywać pracowników do przekazywania informacji dotyczącej podejmowanej w trakcie urlopu wychowawczego działalności zarobkowej. Wyjątek może stanowić przypadek objęcia pracownika umownym zakazem konkurencji - wówczas taka informacja może być niezbędna w celu ustalenia czy praca w trakcie urlopu nie nosi znamion działalności konkurencyjnej.

Do urlopowych uprawnień związanych z rodzicielstwem zalicza się urlop wychowawczy. Możliwość jego udzielenia uzależniona jest od stażu pracy, a mianowicie skorzystać z niego może pracownik, który jest zatrudniony na podstawie stosunku pracy w ramach ogólnego stażu pracy co najmniej 6 miesięcy. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy i jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Za czas urlopu wychowawczego pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Ważne: Pracownik w czasie urlopu wychowawczego ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie (art. 1862 § 1 K.p.).

Podjęcie powyższych form aktywności jest możliwe wyłącznie, gdy nie kolidują one ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem. W przeciwnym wypadku postępowanie pracownika pozostawałoby w sprzeczności z celem urlopu wychowawczego.

Jeżeli pracodawca ustali, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem podczas urlopu wychowawczego, wzywa go do stawienia się do pracy w terminie jaki uzna za stosowny - jednak nie później niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania. Przepisy nie wskazują w jaki sposób zatrudniający mógłby dokonać ustaleń w kwestii zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Pracodawca chcąc uregulować kwestię przerwania urlopu wychowawczego z omawianego powodu, może w przepisach zakładowych powołać się wyłącznie na zapis wynikający z art. 1862 § 2 K.p. W typowych sytuacjach nie może zobowiązać pracownika do informowania o fakcie podjęcia działalności zarobkowej, jak i o jakichkolwiek szczegółach z tym związanych. Nie można utożsamiać możliwości wezwania pracownika z urlopu wychowawczego z obowiązkiem informowania o podejmowanych w trakcie urlopu działaniach dodatkowych - niezależnie od tego czy pozostają w kolizji ze sprawowaniem bezpośredniej opieki nad dzieckiem, czy też nie. Tym samym wprowadzenie obowiązku przekazywania informacji wskazanych w pytaniu będzie bezprawne. Sposób ustalenia faktu zaprzestania sprawowania opieki nie może naruszać prawa pracownika do prywatności oraz zasady wolności pracy.

Zwracamy uwagę! Wprowadzenie w regulaminie obowiązku informowania pracodawcy o podjętej dodatkowej działalności zarobkowej (niezależnie od tego czy dotyczy okresu urlopu wychowawczego, czy też nie) może odnosić się wyłącznie do przypadków, w których pracownicy objęci są umownym zakazem konkurencji. Działanie takie może być uzasadnione potrzebą ustalenia na ile dodatkowa działalność narusza zakaz konkurencji. Nie daje to jednak pracodawcy prawa do zobowiązywania pracowników do informowania o każdej podjętej działalności - a wyłącznie o takiej, która może być obiektywnie uznana za działalność konkurencyjną. Należy przyjąć, że w takim jednak przypadku informacja o działalności powinna dotyczyć wyłącznie jej rodzaju i przedmiotu. Informacje dotyczące czasu pracy, rozkładu godzin pracy czy miejsca wykonywania obowiązków nie są tu istotne.

www.UrlopyWychowawcze.pl:

 Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź!
www.UrlopyPracownicze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.