Gazeta Podatkowa nr 95 (1657) z dnia 28.11.2019
Staż pracy uprawniający do urlopu wychowawczego
Pracownica była zatrudniona u poprzedniego pracodawcy przez 2 lata. Następnie miała roczną przerwę w zatrudnieniu. Od 2 miesięcy pracuje w naszej firmie. Obecnie przedłożyła zaświadczenie o stanie ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Po urlopie macierzyńskim chciałby skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy staż pracy uprawniający pracownika do urlopu wychowawczego liczony jest tylko u danego pracodawcy, czy z całego okresu zatrudnienia?
Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracowniczym związanym z rodzicielstwem.
Jak stanowi art. 186 § 1 K.p. pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.
Użyte przez ustawodawcę sformułowanie oznacza, że do 6-miesięcznego okresu zatrudnienia pracownika wlicza się okresy zatrudnienia z wszystkich zakładów pracy. Przesłanką uzyskania prawa do urlopu wychowawczego jest więc tzw. ogólny staż pracy wynoszący co najmniej 6 miesięcy. Obejmuje on łączny staż pracy danego pracownika z całego okresu zatrudnienia, który może przypadać na okresy pracy także u innych pracodawców, a nie tylko w danym zakładzie. W przypadku gdy pracownik pozostaje w równoległym zatrudnieniu, za okres pracy równoległej należy liczyć staż pracy tylko z jednego stosunku pracy.
Przykład Pracownica w okresie od września 2016 r. do września 2018 r. była zatrudniona u jednego pracodawcy. Następnie miała rok przerwy w zatrudnieniu. Od października 2019 r. podjęła pracę u obecnego pracodawcy na podstawie umowy na czas określony wynoszący 33 miesiące. Pod koniec listopada 2019 r. przedłożyła pracodawcy zaświadczenie o stanie ciąży i obecnie korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Pracownica po urodzeniu dziecka i wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego. Pracownica będzie miała prawo do urlopu wychowawczego po zakończeniu urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, bowiem posiada co najmniej 6-miesięczny ogólny staż pracy, uzyskany jeszcze w poprzednim zatrudnieniu. Roczna przerwa w zatrudnieniu nie wpływa na prawo do tego urlopu, gdyż staż pracy dla celów nabycia prawa do urlopu wychowawczego przyjmuje się z całego okresu zatrudnienia, a nie tylko zakładowego. |
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|