urlop wychowawczy, wychowawczy a praca, prawo do urlopu
A A A

Gazeta Podatkowa nr 95 (1657) z dnia 28.11.2019

Staż pracy uprawniający do urlopu wychowawczego

Pracownica była zatrudniona u poprzedniego pracodawcy przez 2 lata. Następnie miała roczną przerwę w zatrudnieniu. Od 2 miesięcy pracuje w naszej firmie. Obecnie przedłożyła zaświadczenie o stanie ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Po urlopie macierzyńskim chciałby skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy staż pracy uprawniający pracownika do urlopu wychowawczego liczony jest tylko u danego pracodawcy, czy z całego okresu zatrudnienia?

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracowniczym związanym z rodzicielstwem.

Jak stanowi art. 186 § 1 K.p. pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

Użyte przez ustawodawcę sformułowanie oznacza, że do 6-miesięcznego okresu zatrudnienia pracownika wlicza się okresy zatrudnienia z wszystkich zakładów pracy. Przesłanką uzyskania prawa do urlopu wychowawczego jest więc tzw. ogólny staż pracy wynoszący co najmniej 6 miesięcy. Obejmuje on łączny staż pracy danego pracownika z całego okresu zatrudnienia, który może przypadać na okresy pracy także u innych pracodawców, a nie tylko w danym zakładzie. W przypadku gdy pracownik pozostaje w równoległym zatrudnieniu, za okres pracy równoległej należy liczyć staż pracy tylko z jednego stosunku pracy.

Przykład

Pracownica w okresie od września 2016 r. do września 2018 r. była zatrudniona u jednego pracodawcy. Następnie miała rok przerwy w zatrudnieniu. Od października 2019 r. podjęła pracę u obecnego pracodawcy na podstawie umowy na czas określony wynoszący 33 miesiące. Pod koniec listopada 2019 r. przedłożyła pracodawcy zaświadczenie o stanie ciąży i obecnie korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Pracownica po urodzeniu dziecka i wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego.

Pracownica będzie miała prawo do urlopu wychowawczego po zakończeniu urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, bowiem posiada co najmniej 6-miesięczny ogólny staż pracy, uzyskany jeszcze w poprzednim zatrudnieniu. Roczna przerwa w zatrudnieniu nie wpływa na prawo do tego urlopu, gdyż staż pracy dla celów nabycia prawa do urlopu wychowawczego przyjmuje się z całego okresu zatrudnienia, a nie tylko zakładowego.

www.UrlopyWychowawcze.pl:

 Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź!
www.UrlopyPracownicze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.