Gazeta Podatkowa nr 98 (1764) z dnia 7.12.2020
Skrócenie urlopu wychowawczego o 1 miesiąc
Jedna z naszych pracownic wychowuje samotnie dziecko. Z ojcem dziecka (który posiada pełnię praw rodzicielskich) pozostaje w faktycznej, a nie prawnej separacji. Pracownica chce wykorzystać pełny wymiar urlopu wychowawczego na dziecko. Czy w tej sytuacji ma zastosowanie przepis dotyczący 1 miesiąca urlopu wychowawczego wyłącznie dla jednego rodzica?
TAK. W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownica będzie mogła skorzystać z 35, a nie 36 miesięcy urlopu wychowawczego. Maksymalny wymiar tego urlopu zostanie pomniejszony o 1 miesiąc.
Zgodnie z art. 186 § 4 K.p., każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do 1 miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru urlopu wynoszącego 36 miesięcy. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Przy czym skorzystanie z urlopu wychowawczego w wymiarze co najmniej 1 miesiąca oznacza skorzystanie przez rodzica lub opiekuna dziecka z nieprzenaszalnej części tego urlopu.
Od zasady 1 miesiąca nieprzenaszalnego urlopu wychowawczego Kodeks pracy przewiduje kilka wyjątków. Rodzic (opiekun) dziecka ma prawo do urlopu wychowawczego w pełnym wymiarze 36 miesięcy, jeżeli:
- drugi rodzic nie żyje,
- drugiemu rodzicowi nie przysługuje władza rodzicielska,
- drugi rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
- dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.
Wystąpienie wymienionych przesłanek nie może być ustalane wyłącznie na podstawie oświadczenia zainteresowanego pracownika. Powinien on okazać się odpowiednimi dokumentami. Określa je § 23 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2015 r. poz. 2243). Jak wynika z tego przepisu, do wniosku o urlop wychowawczy należy dołączyć dokumenty potwierdzające okoliczności uprawniające do wykorzystania całego wymiaru urlopu przez jednego rodzica (opiekuna) dziecka, m.in. - jeżeli dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna - prawomocne orzeczenie sądu o przyznaniu opieki nad dzieckiem jednemu opiekunowi albo o zwolnieniu drugiego opiekuna z opieki. Dopiero wydanie takiego orzeczenia pozwala, w sytuacji przedstawionej w pytaniu, na skorzystanie przez samotnego rodzica z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego.
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.12.2024 (poniedziałek)
20.12.2024 (piątek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|