urlop wychowawczy, wychowawczy a praca, prawo do urlopu
A A A

Gazeta Podatkowa nr 82 (1853) z dnia 14.10.2021

Wymiar urlopu wychowawczego po skorzystaniu z pracy w obniżonym wymiarze

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, bezpośrednio potem przez okres roku pracowała w obniżonym wymiarze (w okresie, w którym mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego), a pod koniec tego rocznego okresu złożyła wniosek o urlop wychowawczy w pełnym wymiarze. Czy czas pracy na część etatu skrócił urlop wychowawczy o rok? Czy jest możliwość wypowiedzenia umowy pracownicy na tym urlopie?

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest przecząca. Natomiast odnośnie wypowiedzenia umowy pracownikowi na urlopie wychowawczym, to w niektórych przypadkach jest to możliwe.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownica w pierwszej kolejności skorzystała z urlopów z tytułu rodzicielstwa (macierzyńskiego i rodzicielskiego), a następnie z uprawnienia do podjęcia pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy w okresie, w którym mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Zazwyczaj uprawnienie to, przewidziane w art. 1867 K.p., wykorzystywane jest w wymiarze roku, ponieważ z takim właśnie okresem związana jest szczególna ochrona zatrudnienia pracownika.

Brzmienie art. 1867 K.p. sugeruje ścisły związek uprawnienia do pracy w obniżonym wymiarze z urlopem wychowawczym. Może się więc pojawić pytanie, czy skorzystanie z możliwości pracy w obniżonym wymiarze na podstawie wspomnianego przepisu nie redukuje urlopu wychowawczego o okres wspomnianej pracy. Regulacje Kodeksu pracy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nasze Wydawnictwo zwróciło się jednak do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o zajęcie stanowiska w sprawie. Resort pracy w piśmie z dnia 29 października 2014 r. uznał, że pracownik, który skorzystał z pracy w obniżonym wymiarze na podstawie art. 1867 K.p., może złożyć wniosek o pełny wymiar urlopu wychowawczego. Ministerstwo opowiedziało się więc za koncepcją oddzielnego traktowania obu uprawnień (patrz ramka).

Generalnie pracownik korzystający z urlopu wychowawczego objęty jest szczególną ochroną zatrudnienia. Prawo pracy przewiduje jednak przesłanki wyłączające taką ochronę. Należą do nich:

  • upadłość lub likwidacja zakładu pracy,
  • wystąpienie okoliczności uzasadniających dyscyplinarne zwolnienie,
  • przeprowadzanie zwolnień na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r. poz. 1969), zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych.

Pierwsze dwie przesłanki wskazane powyżej mogą wystąpić u ogółu pracodawców, ostatnia natomiast tylko u tych, którzy podlegają ustawie o zwolnieniach grupowych, tj. zatrudniają co najmniej 20 pracowników i nie są wyłączeni spod działania tej ustawy na mocy przepisów odrębnych. W takim przypadku pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi przebywającemu na urlopie trwającym co najmniej 3 miesiące, w tym na urlopie wychowawczym (art. 5 ust. 1 i 3 ustawy o zwolnieniach grupowych). Wypowiedzenie musi jednak nastąpić z przyczyn niedotyczących pracownika.

"(...) prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 1867 K.p. jest odrębnym i niezależnym uprawnieniem wobec urlopu wychowawczego aczkolwiek z tym urlopem funkcjonalnie powiązanym z tego względu, że przysługującym pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego. Tym samym okres pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego nie wpływa na wymiar urlopu wychowawczego. (...)".

Odpowiedź Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2014 r. udzielona na zapytanie naszego Wydawnictwa

www.UrlopyWychowawcze.pl:

 Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź!
www.UrlopyPracownicze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.