urlop wychowawczy, wychowawczy a praca, prawo do urlopu
A A A

Gazeta Podatkowa nr 28 (1903) z dnia 7.04.2022

Składki emerytalno-rentowe w razie korzystania z kolejnej części urlopu wychowawczego

Pracownica przebywała przez 6 miesięcy na urlopie wychowawczym. W tym czasie naliczaliśmy jej składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz składkę zdrowotną. W połowie marca 2022 r. wróciła do pracy. Złożyła jednak wniosek o udzielenie jej kolejnej części urlopu wychowawczego na okres od 19 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. W jaki sposób powinniśmy ustalić podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych z tytułu urlopu wychowawczego, z którego pracownica będzie korzystać od kwietnia br.?

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób przebywających na urlopie wychowawczym stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających ten urlop, pod warunkiem że stanowiło ono podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Ustala się je przez podzielenie wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika przez liczbę miesięcy, w których zostało ono osiągnięte. Podstawa ta nie może być:

  • wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych (w 2022 r. - 3.553,20 zł),
  • niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. - 2.257,50 zł).

Przy ustalaniu kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy należy przyjąć (z pewnymi wyjątkami) analogiczne zasady jak przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, określone w art. 36 i następnych ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową. Jedną z nich jest zasada wynikająca z art. 43 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z jego brzmieniem obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. podstawę wymiaru zasiłku ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków niezależnie od ich rodzaju powstała przerwa wynosząca co najmniej jeden pełny miesiąc kalendarzowy (przed zmianą były to 3 miesiące kalendarzowe).

Oznacza to, że jeśli pracownik wykorzystuje urlop wychowawczy w częściach i - tak jak w omawianym przypadku - pomiędzy poszczególnymi okresami przebywania na tym urlopie nie wystąpiła przerwa trwająca co najmniej miesiąc kalendarzowy, pracodawca nie ustala ponownie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Podstawę tę stanowi wówczas ta sama kwota, która była przyjęta do ustalenia podstawy wymiaru tych składek z racji wcześniejszego korzystania z tego urlopu (poprzedniej części urlopu wychowawczego). Należy też pamiętać, że w przypadku pracownika zatrudnionego na pełny etat, któremu przepisy prawa pracy gwarantują minimalne wynagrodzenie, podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie może być niższa niż aktualnie obowiązująca kwota minimalnej płacy (w 2022 r. - 3.010 zł).

Warto przypomnieć, że za pracownicę, o której mowa w pytaniu, pracodawca może od 19 kwietnia 2022 r. ponownie rozpocząć naliczanie składek ubezpieczeniowych dopiero po złożeniu przez nią oświadczenia, że nie posiada ona innych tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego oraz że nie ma ustalonego prawa do emerytury ani renty.

Przykład

Pracownica (zatrudniona na pełny etat) przebywała na urlopie wychowawczym od 1 września 2021 r. do 7 marca 2022 r. Ponieważ nie posiadała innych tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz nie miała prawa do emerytury ani renty, podlegała w tym czasie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (także ubezpieczeniu zdrowotnemu). W okresie od 1 września 2021 r. do 7 marca 2022 r. podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych stanowiło dla niej przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone jej za okres od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r., które wyniosło 3.000 zł, natomiast w styczniu, lutym i marcu 2022 r. podstawa ta została podniesiona do kwoty 3.010 zł (do wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2022 r.). Od 19 kwietnia 2022 r. pracownica będzie ponownie przebywała na urlopie wychowawczym (do 31 marca 2023 r.). Wprawdzie do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe w tym okresie pracodawca powinien jej przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie za miesiące od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r., ze względu na brak przerwy wynoszącej co najmniej miesiąc kalendarzowy pomiędzy jedną a drugą częścią urlopu wychowawczego, tj. w kwocie 3.000 zł, to z uwagi na fakt, że jest ono niższe niż obecna wysokość minimalnej płacy, do podstawy tej od kwietnia do grudnia 2022 r. należy przyjąć kwotę 3.010 zł, natomiast od stycznia do marca 2023 r. - kwotę minimalnej płacy, która będzie obowiązywała w 2023 r.

www.UrlopyWychowawcze.pl:

 Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź!
www.UrlopyPracownicze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

grudzień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.