Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (1153) z dnia 10.01.2023
Czy podjęcie pracy na urlopie wychowawczym może stanowić podstawę do upomnienia i przerwania urlopu?
Od kontrahenta uzyskaliśmy informację, że nasza pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym podpisała z nim umowę zlecenia. Czy możemy udzielić jej upomnienia oraz anulować resztę urlopu i wezwać do stawienia się w pracy?
Pracodawca raczej nie będzie mógł udzielić upomnienia wspomnianej pracownicy, natomiast możliwość odwołania z urlopu wychowawczego uzależniona będzie od tego, czy po podpisaniu zlecenia osoba ta zaprzestała sprawowania opieki nad dzieckiem. |
W myśl art. 108 § 1 K.p. upomnienie może być udzielone pracownikowi za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp i p.poż., a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. |
Z żadną z tych sytuacji nie mamy tu do czynienia, ponieważ żaden z powszechnie obowiązujących przepisów nie zabrania podejmowania dodatkowego zatrudnienia - w tym przypadku w ramach umowy zlecenia - w czasie pobytu na urlopie wychowawczym.
Wręcz przeciwnie, art. 1862 K.p. wyraźnie mówi o tym, że w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową zarówno u dotychczasowego, jak i obcego pracodawcy, a także inną działalność oraz naukę albo szkolenie. Co ważne, pracownik nie musi informować o tym pracodawcy, który udzielił urlopu, a tym bardziej występować do niego o wyrażenie zgody na podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej. Jedynym ograniczeniem jest to, aby zachowana została możliwość sprawowania przez niego osobistej opieki nad dzieckiem.
Sam fakt podpisania umowy zlecenia w czasie pobytu na urlopie wychowawczym nie stanowi więc podstawy do udzielenia pracownicy upomnienia.
Jeżeli zaś chodzi o możliwość odwołania pracownicy z urlopu, to z przywołanego art. 1862 K.p. wynika jednoznacznie, że pracodawca może przerwać urlop wychowawczy tylko wówczas, jeżeli ustali, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Przed podjęciem takiej decyzji pracodawca, o którym mowa w pytaniu, powinien więc przeanalizować warunki świadczenia pracy w ramach wspomnianej umowy zlecenia i dopiero, jeżeli uzna, że uniemożliwiają one dalsze sprawowanie osobistej opieki, może wezwać pracownicę do stawienia się w pracy.
Przykład
Pracodawca uzyskał informację, że dwie pracownice przebywające na urlopach wychowawczych podpisały umowy zlecenia z obcymi podmiotami na czas pokrywający się z urlopem. Praca pierwszej z nich polega na osobistym zbieraniu zamówień na usługi oferowane przez zleceniodawcę i jest ona wykonywana na terenie sąsiednich województw. Natomiast praca drugiej polega na telefonicznym udzielaniu porad. W pierwszym przypadku pracodawca ma podstawę do przerwania urlopu wychowawczego, w drugim zaś nie. |
Zauważmy, że mowa jest tu o zaprzestaniu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Powierzenie jej innemu członkowi rodziny, np. dziadkom, nie pozbawia więc pracodawcy prawa do odwołania pracownika z urlopu wychowawczego.
Zgodnie z art. 1862 § 2 K.p. w sytuacji, jeśli pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa go do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż 3 dni od dnia wezwania.
Mimo, że przywołany przepis nie wprowadza takiego wymogu, wskazanym jednak jest - chociażby ze względów dowodowych - aby wezwanie do wcześniejszego stawienia się w pracy przybrało formę pisemną i było wysłane listem poleconym, najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Wzór pisma odwołującego pracownika z urlopu wychowawczego | |
"Dach-lep" Sp. z o.o. ul. Morska 1 75-123 Koszalin |
Koszalin, 9 stycznia 2023 r. |
Pani Teresa Kowalska ul. Górna 3 75-308 Koszalin |
|
Korzystając z uprawnienia wynikającego z art. 1862 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.) wzywam Panią do stawienia się w pracy w dniu 13 stycznia br. Oznacza to, że udzielony Pani urlop wychowawczy zakończy się 12 stycznia.
Powodem takiej decyzji jest uzyskanie w dniu 5 stycznia 2023 r. informacji o tym, że z dniem 2 stycznia br. podjęła Pani zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia zawartej z PUH "Reno-dach", która z uwagi na warunki jej wykonywania uniemożliwia dalsze sprawowanie osobistej opieki nad córką (Anną Kowalską). |
|
Prezes Zarządu Tadeusz Nowak |
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|