urlop wychowawczy, wychowawczy a praca, prawo do urlopu
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (400) z dnia 10.11.2015

Zmiana zakresu ochrony zatrudnienia pracownika wnioskującego o urlop wychowawczy

Pracownica w październiku br. złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres 28 miesięcy, który rozpocznie się 30 grudnia 2015 r. Czy jej zatrudnienie podlega ochronie już od momentu złożenia wniosku?

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie w tym czasie umowy przez pracodawcę jest dopuszczalne, gdy zachodzą szczególne okoliczności, takie jak ogłoszenie jego upadłości lub likwidacji. Ponadto jest możliwe w razie wystąpienia przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 1861 K.p.).

Problematykę urlopów wychowawczych regulują przepisy art. 186 i nast. Kodeksu pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 września 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz. U. poz. 1139).

Urlop wychowawczy jest zwolnieniem od pracy udzielanym na wniosek zainteresowanego pracownika - opiekuna dziecka w wieku do lat 5 (do lat 18 gdy dziecko jest niepełnosprawne) w celu sprawowania nad nim osobistej opieki i może trwać maksymalnie do 36 miesięcy, z zastrzeżeniem, iż z 1 miesiąca korzysta obligatoryjnie drugi rodzic.

Ważne: Pracownikowi można udzielić urlopu wychowawczego, jeżeli legitymuje się on co najmniej 6-miesięcznym okresem zatrudnienia, w którym uwzględnia się wszystkie poprzednie okresy pozostawania w stosunku pracy.

Powołane przepisy zobowiązują pracodawcę do udzielenia pracownikowi na jego wniosek urlopu wychowawczego. W aktualnym stanie prawnym wniosek należy złożyć w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym pracownik zamierza korzystać z urlopu. Jeśli zostanie złożony bez zachowania dwutygodniowego terminu, to pracodawca udzieli tego urlopu nie później, niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o urlop.

Z powyższego wynika, iż minimalny okres ochrony pracownika, który zamierza korzystać z urlopu wychowawczego w pełnym wymiarze może trwać 35 miesięcy i 2 tygodnie. Prawo pracy milczy w kwestii wydłużenia tego okresu. Jednak zgodnie z literalną wykładnią art. 1861 K.p. ochrona przysługuje nawet, jeśli wniosek złożono dużo wcześniej. Sąd Okręgowy w Legnicy w wyroku z dnia 8 maja 2014 r. (sygn. akt V Pa 55/14) stwierdził, że ochrona pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego rozpoczyna się od dnia złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego i nie można uznać za prawidłową wykładni, iż ta szczególna ochrona rozciąga się na okres od dnia złożenia wniosku, nie wcześniej jednak niż 2 tygodnie przed terminem rozpoczęcia urlopu. Treść przepisu nie daje bowiem żadnych podstaw do takiej interpretacji. Można przyjąć, że jej źródłem jest § 1 rozporządzenia w sprawie urlopu wychowawczego, zgodnie z którym wniosek o jego udzielenie składa się w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. W ocenie Sądu przepis ten wskazuje jedynie minimalny przedział czasowy, który powinien zostać zachowany pomiędzy datą złożenia wniosku a dniem rozpoczęcia urlopu, z uwagi na konieczność zapewnienia przez pracodawcę prawidłowej organizacji procesu pracy w związku z planowaną nieobecnością pracownika. Nie może on jednak stanowić podstawy do ograniczenia przysługującej pracownikowi z mocy ustawy szczególnej ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę. Nie ma przy tym przeszkód, żeby pracownik złożył wniosek o urlop wychowawczy wcześniej niż na dwa tygodnie przed jego planowanym rozpoczęciem. Nie sposób przy tym nie podzielić wątpliwości, że brak zakreślonej granicy, od kiedy biegnie szczególna ochrona pracownika, który złożył wniosek o urlop wychowawczy, mógłby powodować przypadki nadużyć prawa poprzez składanie wniosków o urlop ze znacznym wyprzedzeniem w stosunku do planowanej daty jego rozpoczęcia.

Nowe prawoTa niewątpliwa luka w prawie została usunięta ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1268), która wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 2016 r. Od tej daty zgodnie z nowym brzmieniem przepisów kodeksowych urlop wychowawczy będzie udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. W razie złożenia przez pracownika wniosku wcześniej niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, zakaz rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy zacznie obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu (art. 1868 § 3 K.p. w nowym brzmieniu).


Zwracamy uwagę!
Jeśli wniosek o urlop wychowawczy zostanie złożony po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiąże się w terminie wynikającym z tej czynności.

www.UrlopyWychowawcze.pl:

 Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź!
www.UrlopyPracownicze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.