urlop wychowawczy, wychowawczy a praca, prawo do urlopu
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 23 (922) z dnia 10.08.2016

Przy zaniechaniu opieki pracownik może być odwołany z urlopu wychowawczego

Uzyskaliśmy informację, że pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego wyjechała na sezon letni do pracy za granicę. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić? Słyszałam, że po zmianach w urlopach dla rodziców nie mamy aktualnie prawa odwołać takiej osoby z urlopu.

Zmiany w urlopach wychowawczych nie objęły zasad podejmowania pracy w czasie takiego urlopu i uprawnień pracodawcy co do jego przerwania.

Na wstępie zaznaczmy, że sam fakt podjęcia pracy zarobkowej w czasie pobytu na urlopie wychowawczym nie stanowi podstawy do odwołania pracownika z takiego urlopu. Zgodnie bowiem z art. 1862 § 1 Kodeksu pracy, w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie.

Natomiast podstawą do przerwania urlopu wychowawczego jest zaniechanie przez pracownika - z przyczyn podanych wyżej lub innych - sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, z tytułu której urlop ten został udzielony.

Jeżeli pracodawca ustali, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, powinien wezwać go do stawienia się w pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej informacji i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania (art. 1862 § 2 K.p.).

Jak więc widać, zasady podejmowania pracy zarobkowej w czasie korzystania z urlopu wychowawczego oraz możliwości przerwania takiego urlopu przez pracodawcę nie uległy ostatnio żadnej zmianie. Zmieniły się natomiast niektóre z zasad udzielania urlopów wychowawczych. Nie ma to jednak znaczenia w przedstawionej sytuacji.

Z pytania wynika, że pracodawca uzyskał informację, iż pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego wyjechała na sezon letni za granicę w celu podjęcia tam pracy zarobkowej. Nie wiemy, czy jest to informacja sprawdzona. Jeżeli nie, to najpierw należałoby wyjaśnić, czy fakt taki rzeczywiście ma miejsce. Jeżeli tak, to pracodawca powinien wezwać tę osobę do stawienia się w pracy w wyznaczonym przez siebie terminie (przerwać urlop wychowawczy). Podjęcie pracy zarobkowej poza granicami kraju z zasady wyklucza bowiem dalsze sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

Przykład

Pracodawca uzyskał informację, że pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym wyjechała na sezon letni do pracy za granicą. Po sprawdzeniu informacji okazało się, że tak jest w rzeczywistości. W tym okresie opiekę nad dzieckiem sprawuje jego babcia. Mimo, że dziecko ma zagwarantowaną opiekę, pracodawca powinien wezwać pracownicę do wcześniejszego stawienia się w pracy, ponieważ art. 1862 K.p. wyraźnie stanowi o konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przez osobę korzystającą z urlopu wychowawczego. Fakt, że opiekę tę sprawuje członek rodziny (tu: babcia) - nie ma żadnego wpływu na obowiązek przerwania wspomnianego urlopu przez pracodawcę.

www.UrlopyWychowawcze.pl:

 Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź!
www.UrlopyPracownicze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

sierpień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.