urlop wychowawczy, wychowawczy a praca, prawo do urlopu
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (955) z dnia 10.07.2017

Pracownik na urlopie wychowawczym w liczbie ubezpieczonych w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA

Pracownica przez cały miesiąc przebywa na urlopie wychowawczym. Czy pracodawca powinien ją uwzględnić w liczbie ubezpieczonych wykazywanych w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA?

Z pytania nie wynika, czy z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, pracownica podlega ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i/lub ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeśli jest objęta tymi ubezpieczeniami, to należy ją wliczyć do liczby ubezpieczonych wykazywanych w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

W liczbie ubezpieczonych w polu 01 w bloku III "Inne informacje" deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA należy podać ilość osób podlegających w danym miesiącu ubezpieczeniom. Jak stanowi art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.), dalej: ustawy o sus, ubezpieczony to osoba fizyczna podlegająca chociaż jednemu z ubezpieczeń społecznych (emerytalnemu, rentowym, chorobowemu lub wypadkowemu). Natomiast stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.), dalej: ustawy zdrowotnej, ubezpieczonym jest osoba objęta powszechnym - obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Osoba korzystająca z urlopu wychowawczego podlega z tego tytułu obligatoryjnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeśli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie ma innego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych (art. 6 ust. 1 pkt 19art. 9 ust. 6 ustawy o sus). Z kolei ubezpieczenie zdrowotne jest dla niej obowiązkowe, jeśli nie podlega temu obowiązkowi z innego tytułu (art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy zdrowotnej).

Zgłoszenia pracownicy do wskazanych wyżej ubezpieczeń dokonuje pracodawca poprzez wykazanie jej w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 X X oraz obliczonymi składkami. Warunkiem dokonania takiego zgłoszenia jest posiadanie oświadczenia złożonego przez pracownicę o braku ustalonego prawa do emerytury lub renty i niepodleganiu ubezpieczeniom społecznym i/lub zdrowotnemu z innych tytułów.

Aktywne druki i formularze Oświadczenie dla celów ustalenia obowiązku
ubezpieczeń... osoby przebywającej
na urlopie wychowawczym dostępne
jest w serwisie www.druki.gofin.pl

W świetle powyższego, jeżeli pracownica w okresie korzystania z urlopu wychowawczego podlega z tego tytułu ubezpieczeniom w ZUS i płatnik składek oblicza za nią składki na ubezpieczenia, to ujmuje ją w liczbie osób ubezpieczonych w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Jeśli osoba ta posiada w tym czasie inny tytuł do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, to pracodawca nie powinien jej uwzględniać w tej liczbie. Takie stanowisko potwierdza ZUS. W odpowiedzi na zapytanie naszego Wydawnictwa, otrzymanej 9 czerwca 2017 r., ZUS wskazał, że: "(...) Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA jest dokumentem podsumowującym dane dotyczące miesięcznego rozliczenia składek za ubezpieczonych oraz wypłaconych w danym miesiącu świadczeń przez płatnika składek. W bloku III pole 01 podaje się liczbę ubezpieczonych, za których rozliczane są składki na ubezpieczenia społeczne i/lub zdrowotne, lecz dotyczy to tylko osób pozostających w ubezpieczeniach w miesiącu, za który jest sporządzane rozliczenie. (...)"

Wspomnijmy, że okres przerwy w opłacaniu składek w związku z przebywaniem na urlopie wychowawczym wykazuje się w raporcie ZUS RSA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 X X i kodem przerwy 121 (lub 122).

www.UrlopyWychowawcze.pl:

 Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź!
www.UrlopyPracownicze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.